منو سایت

آموزش آزمون ادبیات (اضافی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش آزمون ادبیات (اضافی)

برخلاف تصور بسیاری از داوطلبان کنکور که دروس عمومی را مهم نمی دانند و یا به آنها اهمیت کمتری نسبت به دروس اختصاصی می دهند، دروس عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است و با آموزش خوب کنکور می توان به سطح بالایی در این دروس دست یافت.

با موسسه خواجه نصیر تماس بگیرید

یکی از درس های مهم دفترچه امتحانات رایج، ادبیات و زبان فارسی این است که درس اول در دفترچه عمومی است و ضریب آزمون داوطلبی بالایی دارد.ادبیات فارسی از چندین بخش یا موضوع آن در کنکور سال می آید.

آزمون ادبیات فارسی شامل 25 سوال است که در 18 دقیقه پاسخ داده می شود.

توده های ادبی یکی از قسمت های ادبیات فارسی است که 4 سوال آن به صورت جداگانه در درس ادبیات مطرح می شود.

در این مقاله قصد داریم به معرفی و آموزش آزمون انشا ادبیات بپردازیم پس این مقاله را تا انتها با دقت بخوانید.

انواع آرایه های ادبی کنکور

آرایه ادبی چیست؟

توده های ادبی یا صنایع ادبی گروهی از هنرهای شاعرانه هستند که بر زیبایی تمرکز دارند شعر لفظی و معنایی می افزایند و شاعران از دیرباز از آنها به عنوان ابزاری برای قدرت و ظرافت شعر استفاده کرده اند.

در این مقاله سعی شده است آرایه های ادبی در کنار آموزش امتحانی آرایه های ادبی دادن.

انواع آرایه های ادبی کنکور

آرایه های ادبی کنکور را می توان به دو قسمت آرایه های ادبی کلامی و آرایه های ادبی معنوی تقسیم کرد که مهمترین آنها و آموزش آرایه های کنکور در این مقاله بررسی می شود.

انواع آرایه های کتاب کلامی

در آرایه های ادبی کلامی کلماتی هستند که شعر را زیبا و خوش آهنگ می کنند، در واقع آرایه های ادبی لحظه شعر را خوش آهنگ می کنند در این قسمت به معرفی آموزش امتحانی آرایه های امتحانی کلامی می پردازیم.

فونوتاکتیک

وقتی در بخشی از شعر بیش از حد معمول تکرار یک یا چند صامت یا مصوت به گونه ای باشد که آن را آهنگین کند، به آن می گویند. “آواشناسی” یا “آهنگ نوشته شده” ما میگوییم.

مانند:

بلند شو برو بخواب، پاییز است

باد سرد از سمت خوارزم می وزد

همانطور که می بینیم واج «خ» و «ز» در این بیت چند بار تکرار شده است.

جناس

جناس در معنای کلمه همجنس گرا بودن و- در صنایع نوآورانه، جناس آرایه ای است که در آن از دو یا چند کلمه استفاده می شود که از نظر تلفظ مشابه هستند اما معانی متفاوتی دارند.

مانند:

چون نمی خوام برای این بیچاره گریه کنم

هیچ کس شادی را از نای بیچاره ندید

چای مریم گلی

سجا در لغت به معنی است ماه زنگ می زند و قافیه می گوید و ـ سجع در صنايع ادبي آرايه اي است كه كلمات منثور در آن قافيه مي شوند. شاید بتوان گفت سجع در نثر همان قافیه در شعر را دارد.

مانند:

خدایا اگر چه آسمان مثل چشم و نور است.

دلتنگی برای تو دردناک و داغ است.

جهنم یک شرکت خارجی است.

و آشنا چهارراه است

آرایه های ادبی معنوی

آرایه های ادبی معنوی آن دسته از آرایه هایی هستند که در آنها شاعر با استفاده از معنای واژه ها و ترکیب آنها با یکدیگر، معنایی زیبا و لطیف می آفریند.

در این قسمت با برخی از این نوع آرایه های ادبی و آمادگی برای کنکور ارائه های ادبی آشنا می شویم.

مقایسه

«چهره معشوق به زیبایی ماه است». در این جمله با استفاده از کلمه «مثل» صفت «زیبایی» را به «ماه» تشبیه کرده ایم. تشبیه یکی از آرایه های ادبی معنوی است و شباهت دو چیز را بیان می کند. ساختمان شبیه سازی از چهار قسمت تشکیل شده است:

مثل کسی یا چیزی است که می خواهیم شبیه آن باشیم.

شباهت نیز چیزی است که ما آن را به آن تشبیه می کنیم.

_آدات شبیه کلمه پیوند دهنده تشبیه و مقایسه است.

تشبیه نیز ویژگی یا خصوصیاتی است که در آن تشبیه و تشبیه به یکدیگر شباهت دارند.

استعاره

استعاره در لغت به معنای قرض گرفتن و استفاده از یک کلمه به معنای متفاوت از معنای واقعی آن برای مقاصد مقایسه. در واقع می توان گفت که استعاره مقایسه ای است که در آن یکی از طرفین مقایسه می کند (مشابه و مشابه) حذف می شود به عبارت دیگر در استعاره کلمه ای را جایگزین کلمه دیگری می کنیم مشروط بر اینکه مشابه باشند.

رعایت همان

پایبندی یا التزام به مصداق یا هنر تناسب آن است که شاعر یا نویسنده در شعر یا نثر خود از کلماتی استفاده کنید که به یکدیگر مرتبط هستند.

مانند:

واژه های مزرعه، داس، سینه و خرمن در این بیت حافظ معانی مشابهی دارند:

میدان سبز آسمان و موهای نو را دیدم

یاد مردگان در زمان برداشت هم افتادم

تعارض

کنتراست همانطور که از نامش پیداست آرایه ای است که در آن دو کلمه متضاد به کار رفته و با هم جمع می شوند. مثلاً در آیه نظامی زیر دو کلمه «یأس» و «امید» و «سیاه» و «سفید» متضاد یکدیگرند:

در ناامیدی امید زیادی وجود دارد

آخر شب سیاه و سفید است

و…

با آموزش ادبیات در کلاس های آزمون داوطلبی می توانید با ادبیات بیشتر آشنا شوید. همچنین با مطالعه مقاله مربوط به هر آرایه می توانید این آرایه را بهتر یاد بگیرید.

دوره های امتحانی از بهترین اساتید کشور

آموزش جامع آرایه های ادبی برای آزمون دانشجوی داوطلب

آموزش کلیه آرایه های امتحانی از برترین اساتید کشور یا کمک آموزشی و تست های مربوط به آرایه های ادبی کنکور شما به راحتی می توانید به 4 سوال مربوط به این قسمت پاسخ دهید. علاوه بر این، با یادگیری کل بدنه ادبیات کنکور، در قسمت قرابت معنایی نیز مهارت کسب خواهید کرد. همچنین می توانید به سوالات مربوط به این بخش پاسخ دهید.

برای بسیاری از داوطلبان این سوال مطرح است که چگونه می توان نمره 100% در آزمون ادبیات را کسب کرد؟ می توانید وارد صفحه شوید مطالعه در آزمون داوطلبی ادبیات فارسی در درس ادبیات و طبیعت به درصد بالایی دست پیدا کنید ادبیات آشنا شدن

نتیجه

آشنایی با تمام آرایه های ادبی کنکور و مطالعه در کنکور آرایه های ادبی باعث می شود در شناخت انواع آرایه ها در شعر مهارت کافی داشته باشید. و به راحتی می توانید از روی ادبیات کنکور به سوالات پاسخ دهید.

شما می توانید سوالات خود را از طریق کامنت و تماس با موسسه خواجه نصیر مطرح کرده و اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

همچنین می توانید از دو جلسه مشاوره تلفنی رایگان و یک جلسه مشاوره حضوری رایگان در موسسه خواجه نصیر بهره مند شوید. استفاده از این سرویس کافی است از صفحه تماس با ما دیدن کنید.