منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سرگرمی قدیمی + بهترین بازی های قدیمی در خانه

سرگرمی قدیمی + بهترین بازی های قدیمی در خانه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سرگرمی قدیمی + بهترین بازی های قدیمی در خانه

با پیشرفت تکنولوژی، بازی های قدیمی به تدریج جای خود را به بازی های رایانه ای و الکترونیکی داده اند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که در گذشته، بدون گوشی و بازی های رایانه ای، بچه ها چگونه با هم بازی می کردند و اوقات فراغت خود را سپری می کردند؟ امروزه کمتر کسی بازی های قدیمی گذشته را انجام می دهد.

در این مقاله 5 ایده از بهترین بازی های قدیمی در خانه را به شما ارائه می دهیم تا خاطرات خوب گذشته را زنده کنید تا بتوانید در مهمانی ها و مجالس خانوادگی زمانی را به بازی های قدیمی بگذرانید تا حداقل از تکنولوژی دور باشید. برای چند ساعت و خانواده خود را سرگرم کنید. برخی از این تفریحات خانگی عبارتند از: هفت سنگ، بالابلندی، مرمر بازی، یه قل دو قل و غیره. ما بازی های خانگی قدیمی بیشتری را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

با تیم رایاد همراه باشید.

بازی فیزیکی چه تاثیری بر سلامت کودکان دارد؟

بازی باعث رشد جسمی کودک و تقویت حواس پنج گانه او می شود، بازی نشانه سلامتی است، پس اگر کودک شما بازی نمی کند باید به سلامت او شک کنید و به فکر درمان باشید. بسیاری از خانواده ها بازی کودکان را نوعی سرگرمی و برخی دیگر آن را اتلاف وقت می دانند. عدم آگاهی از این که بازی دارای جنبه های آموزشی و سازنده ای است که به رشد جسمی، ذهنی، روحی، روانی و عاطفی کودک کمک می کند و در کنار آن می تواند اصول اخلاقی و اجتماعی خوبی را بیاموزد.

    بازی های خانگی قدیمی

بازی حس کنجکاوی را در کودکان ایجاد می کند و به آنها قدرت ابتکار، روحیه جمع گرایی، ایجاد روابط، مقاومت در برابر مشکلات و پذیرش تفاوت در نظرات، سلیقه ها و عزت نفس می دهد. اگر کودک در دوران کودکی سرزنده و فعال باشد، در بزرگسالی از تحمل، خویشتن داری، انعطاف پذیری و ثبات خوبی برخوردار خواهد بود، اما توجه داشته باشید که بازی فقط مختص کودکان نیست، افراد در هر سن و سالی هستند. ، او نیاز به بازی و سرگرمی دارد و بازی تاریخ تولد و سن را نمی شناسد.

10 ایده برای بهترین بازی های قدیمی در خانه

در این قسمت 10 بازی خانگی قدیمی را به شما معرفی می کنیم، تا انتها با ما همراه باشید.

1. هفت سنگ

هفت سنگ یک بازی سنتی ایرانی است که به صورت گروهی انجام می شود. تعداد بازیکنان این بازی بین 8 تا 16 نفر است که باید به 2 گروه تقسیم شوند که هر گروه یکی از بازیکنان خود را به عنوان رهبر انتخاب کند. با توافق دو تیم، یکی از گروه ها در فاصله معینی از هفت سنگ می ایستد تا توپ را به سمت سنگ های روی هم پرتاب کند.

توپ بازی هفت سنگ باید به اندازه یک توپ تنیس باشد. هدف گروه این است که تعداد سنگ هایی که پس از ضربه زدن به توپ می افتند کم نگه داشته شود تا به راحتی بتوان آنها را ردیف کرد و به پیروزی رسید. حالا یک تیم در محل پرتاب و تیم دیگر پشت سنگ است، اگر توپ تیم پرتاب کننده به سنگ نخورد تیم بعدی شانس خود را امتحان می کند.

هنگامی که توپ به هفت سنگ برخورد می کند، بازیکنان تیم پرتاب کننده باید فرار کنند، زیرا بازیکنان تیم دیگر باید با پاس دادن و تبادل توپ آنها را مورد هدف قرار دهند. به همین دلیل تیم پرتاب کننده باید در موقعیتی مناسب به محل هفت سنگ بازگردد و سنگ های پرتاب شده را مجدداً مرتب کند، البته تیم مدافع باید از این امر جلوگیری کند و با پرتاب توپ تمامی افراد تیم مقابل را حذف کند.

هر تیمی که به هدف خود برسد 1 امتیاز می گیرد، بازی هفت سنگ تا رسیدن به 7 امتیاز ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: ایده های بازی برای دختران در خانه

2. بازی با توپ

Marbles یکی دیگر از بازی های قدیمی است که در بین پسران بسیار محبوب است. بچه ها در فاصله نیم متری از هم 5-6 سوراخ به پهنای کف دست و عمق حدود 2-3 بند انگشت روی زمین حفر کردند و توپ های شیشه ای را در دست گرفتند و سعی کردند از یک نقطه شروع کنند. و متناوب

توپ خود را با قرار دادن بین نوک انگشت شست و انگشت وسط به یکی از سوراخ ها بیندازد، در صورت افتادن 1 امتیاز به نفع او است و نوبت به نفر بعدی می رسد، یعنی فردی که امتیاز گرفته است. در مرحله بعد توپ خود را از یک سوراخ در همان سوراخ حرکت می دهد و سپس باید با همان روش پرتاب می کرد، اگر شکست می خورد توپ در آنجا باقی می ماند تا نوبت به تلاش مجدد برسد. بازی توپ تا جایی ادامه می یابد که یکی از بچه ها قبل از بقیه از تمام سوراخ ها عبور کند. این بازی هیجان انگیز را می توان با هر تعداد نفر انجام داد.

البته یکی دیگر از بازی های پرطرفدار، بازی با توپ است که بازی با توپ در خانه ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما در مقاله انواع بازی با توپ در خانه، تعدادی از بازی های آرام با توپ معرفی شده است.

توپ - بازی های قدیمی در خانه

3. قد

هایبال یکی از تفریحات قدیمی است که در فضای باز انجام می شود و یک بازی چند نفره است. بازیکنان یک نفر را به عنوان گرگ انتخاب می کنند، بازیکنان دیگر نیز می دوند، گرگ باید به دنبال بچه ها بدود و آنها را بگیرد. گرگ نمی تواند بازیکنی را که روی سکوی بالای زمین ایستاده است بگیرد.

کسی که گرفتار گرگ می شود در مرحله بعد گرگ می شود. وقتی گرگ به دنبال کودک می دود، بچه ها می خوانند: “گرگ هرگز تنبل نباش / مرا فشار نده عزیزم.” در این بازی کودکان می توانند به جای فضای طولانی با گچ یا زغال دایره یا مربع بکشند و آن را فضایی امن بدانند.

4. زنجیر باف عمو

Uncle Chain Weaver یک بازی محبوب و هیجان انگیز است که سرعت و دقت، ایجاد شور و نشاط و شادی، تقویت عضلات و تقویت حس کار گروهی را به کودکان آموزش می دهد. در این بازی 2 نفر که از نظر بدنی بزرگتر هستند انتخاب می شوند. یکی از آنها به عنوان رهبر و دیگری به عنوان عموی زنجیر باف انتخاب شد.

هر دوی آنها به زنجیره ای که سایر بازیکنان با قلاب کردن دستان خود به یکدیگر ساخته بودند، می پیوندند و یک قوس دایره ای شکل می دهند. اکنون رهبر گروه سوالاتی از عمو زنگربوف در قالب شعر می پرسد و اعضای گروه به آن ملحق می شوند و یک دور از بازی را با یک نت کامل می کنند.

برای اطمینان از استحکام زنجیر، رهبر از بچه ها می خواهد که با فشار بازیکن را به سمت خود بکشند تا زنجیر از یک طرف پاره شود. در نهایت به عنوان پنالتی 2 بازیکنی که دستشان شکافته است جریمه می شوند.

عمو چین ویور…….! آره..؟

زنجیر را برای من بافتی؟ آره…!

پرتش کردی پشت کوه……..؟ آره…!

بابا اومد! چی آوردی؟

نخود و کشمش…! بخور و بیا!

با چه صدایی؟؟؟ با صدای گربه…! میو، میو، میو…

این مقاله را بخوانید: بازی های فعال در خانه برای کودکان

سرگرمی ها و بازی های عمو زندرباف

5. بازی نام و نام خانوادگی

نام و خانواده یکی دیگر از بازی های خانگی قدیمی است که در بین خانواده های ایرانی بسیار محبوب است. برای انجام این بازی حداقل به 2 نفر نیاز دارید و هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، بازی جذاب تر می شود. افراد حاضر در این بازی می توانند امتیاز بالایی را کسب کنند که سرعت عمل و اطلاعات کلی خوبی دارد.

ابتدا یک کاغذ و یک خودکار به بازیکنان بدهید. جدولی بکشید که شامل: نام، خانواده، میوه، غذا، ماشین، حیوان، رنگ، اشیا و غیره باشد. حالا یکی از بازیکنان حرفی از الفبا را به بقیه اعلام می کند و بازی شروع می شود. بازی زمانی به پایان می رسد که یکی از بازیکنان یک استپ را صدا کند. حال در این مرحله از بازی نوبت به شمارش امتیازات رسیده است. کسی که موفق شود امتیاز بالایی کسب کند و تمام ستون های جدول را پر کند، برنده بازی است.

اگر به بازی های قدیمی علاقه دارید، کلیک کنید: بهترین بازی های قدیمی ایرانی

اخرین حرف

در این مطلب 5 ایده برای بهترین بازی های قدیمی در خانه به شما ارائه کرده ایم تا بتوانید با استفاده از آن ها در کنار دوستان و خانواده گروهی شاد و مفرح را در بین کودکان و حتی بزرگسالان ایجاد کنید و لذت ببرید.