منو سایت

10 ایده بازی برای کودکان 3 ساله

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 ایده بازی برای کودکان 3 ساله

تفریح ​​و بازی یکی از نیازهای اساسی رشد و تربیت هر کودک خردسال است، بازی زمینه ای برای یادگیری بسیاری از مهارت های زندگی و همچنین توانایی های شناختی است. از جمله عواملی که بر مجموعه رفتارهای فردی، شخصیت و هوش فرد تأثیر می گذارد، تمام بازی هایی است که فرد در دوران کودکی انجام داده و تجربه کرده است.

بازی با کودکان از ماه های اول تولد آغاز می شود، هرچند هر دوره رشد شرایط و بازی های خاص خود را می طلبد. از 2 تا 4 سالگی بهترین سن برای ایجاد و شکل گیری رفتار اجتماعی، رشد ذهنی و فردی کودکان است. تنوع بازی های این سن برای کودکان 3 ساله بسیار زیاد است، اما آنچه اهمیت دارد هدف بازی هاست.

بازی برای کودکان 3 ساله

آموزش غیرمستقیم مفاهیم ساده و ابتدایی مانند بزرگ و کوچک، دور و نزدیک، شب و روز، بالا و پایین، آشنایی با رنگ ها، اشیاء، شعر خوانی، شناخت و استفاده از حواس پنج گانه، تحرک بدنی را باید شامل شود. بازی بچه های 3 ساله آموزش این مفاهیم ساده و ابتدایی بدون بازی تاثیر بسیار کمی خواهد داشت. با توجه به اهمیت این موضوع در مطلب بعدی به ارائه انواع بازی برای کودکان 3 ساله می پردازیم.

با تیم آموزش رایاد همراه باشید.

انواع بازی برای کودکان 3 ساله

در این سن، کودکان به یادگیری غیرمستقیم بسیاری از مهارت های شناختی مانند انتخاب، تصمیم گیری، درک و شناخت مشکلات و مهارت های زندگی مانند همکاری، مشارکت و درک مفهوم صحیح رقابت نیاز دارند. همچنین در این سن هر کودک روزانه به سه ساعت فعالیت بدنی نیاز دارد. بنابراین بازی های مناسب برای کودکان 3 ساله را می توان در سه گروه قرار داد که به شرح زیر است.

فعالیت های بدنی و بازی برای کودکان 3 ساله

راه رفتن، پریدن، مارپیچ، خزیدن و غلتیدن، دست گرفتن از جمله فعالیت های بدنی است که کودکان در این گروه سنی باید بتوانند انجام دهند. در زیر چند بازی پویا در خانه برای کودکان سه ساله آورده شده است.

1. حیوانات راه رفتن

برای کودک خود داستانی در مورد جنگل و حیوانات بگویید و سپس از او بخواهید که مانند قورباغه بپرد، مانند مار بخزد، مانند اسب بدود یا مانند یک پرنده با تکان دادن دستانش پرواز کند. در این مدل بازی، زمانی که کودک با حیوانات و ویژگی های اولیه آنها آشنا می شود، فعالیت های بدنی مانند پریدن، دویدن و خزیدن را یاد می گیرد.

2. جعبه ها را لمس و احساس کنید

یکی دیگر از بازی های کودکان سه ساله، بازی جعبه حسی است. این بازی با هدف توسعه حس لامسه و پردازش اطلاعات دریافتی توسط کودک انجام می شود. برای انجام این بازی به جعبه نیاز دارید و جعبه کفش بهترین گزینه است. سوراخی در سطح جعبه ایجاد کنید تا دست کودک از آن عبور کند. اشیاء، میوه ها، اسباب بازی ها را مخفیانه در جعبه قرار دهید. و از کودک بخواهید با دست زدن به آن چیزی را که در جعبه است حدس بزند.

3. بولینگ در خانه

با استفاده از بطری های خالی نوشابه و توپ های کوچک یک سالن بولینگ خانگی ایجاد کنید.ابتدا با پرتاب توپ به سمت بطری ها به کودک خود یاد دهید چگونه بازی کند.

برای جذابیت و تنوع در این فعالیت می توانید از لیوان های کاغذی نیز استفاده کنید به این صورت که فنجان ها را مانند هرم روی هم به کمک کودک خود قرار دهید و سپس شروع به پرتاب توپ کنید. این بازی تمرکز و مهارت های جهت دهی را در کودکان پرورش می دهد.

اگر به دنبال بازی های فعال برای کودکان هستید، اینجا را کلیک کنید: ایده هایی برای بازی های خلاقانه و فعال در خانه برای کودکان

بازی برای کودکان 3 ساله

4. راه رفتن در خط

خطوط روی پارکت یا فرش را با نوارهای چسب پهن یا طناب های رنگی مشخص کنید، ترجیحا این خطوط صاف، مارپیچ و زیگزاگی باشند. از کودک خود بخواهید با پا گذاشتن روی خطوط حرکت کند و در نهایت تعادل خود را حفظ کند. برای جذابیت و تنوع در بازی از کودک بخواهید روی پاشنه های خود در امتداد خطوط حرکت کند یا در جهت مخالف این کار را انجام دهد. این بازی یک تمرین عالی برای حفظ تعادل و افزایش تمرکز در کودکان است.

5. بازی انباشته

هدف از این بازی ساده درک اشکال هندسی، اندازه ها و اندازه های مختلف اجسام است. برای انجام این بازی چند ظروف پلاستیکی نشکن که گوشه های تیز ندارند در اختیار کودک خود قرار دهید. فنجان ها، بشقاب ها یا لیوان ها را داخل یکدیگر قرار دهید و سپس یکی یکی روی میز قرار دهید. حالا از فرزندتان بخواهید که همه ظروف را جمع کند. با انجام این بازی مهارت شناخت اشکال و مرتب سازی در کودک افزایش می یابد.

یک بازی فکری برای کودک 3 ساله

اسباب بازی های فکری برای رشد مهارت های کودکان 2 تا 4 ساله طراحی شده است که علاوه بر سرگرمی، رشد ذهنی کودک را نیز به چالش می کشد. در زیر چند بازی فکری برای کودکان 3 ساله را ارائه می دهیم.

6. بازی پرتاب حلقه

این بازی دارای یک تخته چوبی و تعدادی میله و حلقه کنفی است. برای شروع بازی، باید شبکه ها را روی صفحه نصب کنید و سپس از کودک خود بخواهید که حلقه ها را از فاصله مشخصی دور شبکه پرتاب کند. برای جذابیت بیشتر بازی او با او همراه شوید تا علاوه بر افزایش تمرکز و هدف گذاری با مفاهیم رقابت و رقیب آشنا شوید.

7. سازندگان

یکی دیگر از اسباب بازی های مناسب برای کودکان 3 ساله ست های لگو هستند که البته باید در نظر داشته باشید که قطعات لگو بزرگ هستند تا خطری برای کودک نداشته باشند. بازی های ساختمانی فرصت پرورش ایده و خلاقیت را در کودک زنده نگه می دارد، اگر علاقه مند به داشتن فرزند خلاق هستید از تاثیرگذاری اسباب بازی های ساختمانی غافل نشوید.

بازی برای یک کودک 3 ساله

بیشتر بخوانید: بازی فکری برای کودکان 4 ساله

8. بازی با ماسک های فوم

قصه گویی یکی از بهترین سرگرمی های کودکان است که نه تنها دایره لغات آن ها را افزایش می دهد، بلکه قدرت تصویرسازی ذهنی و تخیل را نیز توسعه می دهد. بهتر است کودکان به جای اینکه تنها شنونده داستان باشند، در این فرآیند نقش آفرینی کنند، بنابراین با استفاده از ماسک های فوم با طرح های مختلف مانند ماسک های فوم حیوانات، از کودک خود بخواهید که نقش بازی کند و به شما در گفتن داستان کمک کند. داستان. باعث افزایش عزت نفس کودکان می شود.

9. بازی فکری چیدمان

از دیگر انواع بازی های کودکان 3 ساله می توان به بازی ذهنی چیدمان اشاره کرد. چیدمان یک اسباب بازی فکری جذاب برای کودکان است که برای تقویت هوش ریاضی و فضایی، تقویت مهارت های بصری و افزایش سرعت عمل طراحی شده است. در این بازی کودکان با مفاهیم بزرگ و کوچک، تعداد، ترتیب و ترتیب رنگ آشنا می شوند. در این بازی کودکان باید استوانه های رنگی در اندازه ها و رنگ های مختلف را با توجه به الگویی که به آنها می دهید روی تخته بازی بچینند.

10. حیوان تیز

از دیگر بازی های فکری برای کودکان 3 ساله می توان به بازی تند و تیز با حیوانات اشاره کرد. این بازی برای تقویت مهارت های بصری، افزایش پردازش اطلاعات و سرعت عمل، شناخت و شناسایی الگوها طراحی شده است.
در این بازی کودکان با مجموعه ای از کارت ها که روی آن ها عکس است سروکار دارند، در این بازی تصویر کلی کارت ها باید به سرعت توسط کودک تشخیص داده شود.

تعداد و تنوع بازی های کودکان 3 ساله بسیار است که هر کدام برای رشد و تقویت مهارت های خاصی طراحی و اجرا می شوند. تاثیر بازی های گروهی را نادیده نگیرید، گاهی برای تنوع بخشیدن و جلب توجه کودک، بازی های فوق را همراه با سایر اعضای خانواده و دوستان انجام دهید تا مهارت مشارکت و کار گروهی در شکم و وجود کودک نهادینه شود. اگر شما هم بازی های 3 ساله می شناسید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.