منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 تا از بهترین هدیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

10 تا از بهترین هدیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 تا از بهترین هدیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

نکته کلیدی در انتخاب هدیه برای کودکان اوتیسم توجه به علایق آنها و همچنین تفاوت های فکری و رفتاری آنهاست. به طور کلی، کودکان مبتلا به اوتیسم در تعاملات اجتماعی، مهارت های اجتماعی یا ارتباطی و غیره با همسالان خود تفاوت هایی دارند. بنابراین در تهیه یک هدیه مناسب برای کودکان اوتیسمی باید دقت بیشتری داشته باشید. در همین راستا در این مقاله تعدادی از بهترین هدایا و اسباب بازی های مناسب برای کودکان اوتیسم را ارائه خواهیم داد.

هدیه ای برای کودکان اوتیستیک

در ادامه با تیم آموزش رایاد همراه باشید.

10 هدیه مناسب برای کودکان اوتیستیک

انتخاب مناسب ترین هدیه برای کودکان اوتیسمی یکی از دغدغه های اصلی خانواده و اطرافیان کودک اوتیسمی است. با انتخاب هدیه مناسب برای کودکان اوتیستیک می توان ضمن ایجاد آرامش و به دور از هرگونه تنش، مهارت های زندگی و شناختی آنها را نیز توسعه داد.

1. ترامپولین

ترامپولین یکی از بهترین هدیه برای کودکان اوتیسم است. این هدیه فضایی را برای کودکان فراهم می کند تا بتوانند بالا و پایین بپرند و انرژی خود را بدون ایجاد مزاحمت برای خانه و والدین آزاد کنند. علاوه بر این چنین محصولی کودکان را به انجام حرکات مختلف، استفاده از مهارت های حرکتی و همچنین تقویت مهارت های بدنی تشویق می کند. به ویژه ترامپولین هایی که هنگام بالا و پایین پریدن صدا تولید می کنند، توانایی بیشتری در جذب کودکان به بازی و انجام فعالیت های بدنی خواهند داشت.

2. هدفون حذف نویز

در برخی شرایط خاص، کودکان مبتلا به اوتیسم به صداهای اطراف خود حساس هستند و در محیط های پر سر و صدا دچار استرس و اضطراب می شوند. به همین دلیل می توان گفت هدفون های نویز کنسل کننده یکی دیگر از هدیه های مناسب برای کودکان اوتیسمی است. این هدفون ها با توجه به کاربردشان به گونه ای طراحی شده اند که صدای محیط اطراف را تا حدودی کاهش می دهند و با کاهش صداهای اطراف می توانند به کاهش استرس کودک کمک کنند.

هدیه ای برای کودکان اوتیستیک

3. جلیقه برای کودکان اوتیستیک

کودکان اوتیستیک معمولاً از لمس شدن توسط دیگران احساس راحتی نمی کنند. در چنین شرایطی با تهیه وسیله ای که حس در آغوش گرفتن را برای کودک ایجاد می کند، می توان تا حد زیادی از استرس و اضطراب او بکاهد. شرکت های فعال در این زمینه جلیقه هایی را طراحی و تولید کرده اند که تحت عنوان فشار درمانی عمیق و شبیه سازی آغوش می باشد. این جلیقه ها دارای نوعی پمپ دستی هستند که کاربران می توانند با استفاده از آن به شانه، پشت و پهلو فشار وارد کنند.

این جلیقه با توزیع مناسب فشار در بدن پوشنده به آرامش فرد کمک می کند. به این ترتیب اختلالاتی مانند اضطراب، کمبود توجه و بیش فعالی در کودکان اوتیستیک تا حد زیادی کنترل می شود.

4. توپ های ضد استرس

توپ های ضد استرس به عنوان نوعی اسباب بازی برای کودکان اوتیستیک هدیه مناسبی برای آنهاست. کودکان اوتیستیک می توانند از این ابزار در موقعیت های استرس زا استفاده کنند و استرس خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. علاوه بر این، این دستگاه می تواند برای بهبود مهارت های دستی کودکان مفید باشد.

هدیه ای برای کودکان اوتیستیک

5. پیانو برای کودکان

همانطور که احتمالا می دانید موسیقی تاثیر بسزایی در درمان کودکان مبتلا به اوتیسم دارد. در واقع موسیقی ضمن سرگرم کردن کودک این قابلیت را دارد که حواس پنج گانه کودک را درگیر کرده و او را مجذوب خود کند. به این ترتیب مهارت های مختلف گوش دادن، حرکت، دست و… در کودک تقویت می شود.

6. دمنده حباب

ابزار دیگری که باعث می شود کودکان از حواس پنجگانه خود استفاده کنند، دستگاه حباب ساز است. این ابزار علاوه بر سرگرمی کودکان، آنها را مجبور به حضور در بیرون از خانه و بیرون از منزل می کند و مهارت های ارتباطی کودک را با همسالانش تقویت می کند. همچنین بچه ها می توانند با این ابزار سرزنده تر باشند.

هدیه ای مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم

7. پازل فکری

برخی از اسباب بازی ها برای سرگرمی کودکان و در عین حال آموزش مهارت های مختلف به آنها طراحی شده اند. به عنوان مثال پازل هایی که روی آن اعداد یا تصاویر هندسی درج شده است به کودک فرصت یادگیری مهارت های ریاضی، آشنایی با اشکال هندسی و … را می دهد. علاوه بر این، پازل ها به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کنند تا مهارت های فکری و دستی خود را تقویت کنند. بنابراین انواع پازل ها را می توان مناسب ترین هدیه برای کودکان اوتیسم شناخت.

بیشتر بخوانید: اهمیت پازل برای بچه ها

8. با ماسه بازی کنید

یکی دیگر از مواردی که هدیه مناسب برای کودکان اوتیسم محسوب می شود، شن بازی است. شن و ماسه بازی بهترین انتخاب برای کودکان در فصول گرم سال است و می توانند مهارت های حسی خود را در حین تفریح ​​و بازی در زیر نور خورشید تقویت کنند. علاوه بر این، شن بازی در فضای باز به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را با همسالان خود از طریق فعالیت های گروهی بهبود بخشند. همچنین انجام فعالیت هایی مانند کار با ماسه، ساختن اشکال مختلف با آن و غیره. در تقویت مهارت های دستی، تخیل و مهارت های ذهنی کودکان موثر است. لازم به ذکر است امروزه روانشناسان بازی با شن و ماسه بهداشتی را به عنوان یک روش درمانی برای بهبود اختلالات کودکان به والدین توصیه می کنند.

9. بلوک های ساختمانی یا لگو

برخی دیگر از اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان اوتیسم شامل چیزهایی مانند لگو، بلوک‌های ساختمانی یا هر چیز دیگری است که می‌توان آن‌ها را کنار هم قرار داد. این اسباب بازی ها دارای قسمت های رنگارنگ هستند و برای کودکان جذاب هستند. چنین وسایلی از رشد ذهنی کودک حمایت می کند، حس لامسه او را تقویت می کند و می تواند ساعت ها ذهن کودک اوتیستیک را درگیر کند. از طرفی می توانند با به چالش کشیدن صبر و حافظه کودک به تقویت مهارت های زبانی، حرکتی و ذهنی کودک کمک کنند.

هدیه ای برای کودکان اوتیستیک

10. بازی های رومیزی

استفاده از بازی های رومیزی یکی دیگر از راه های عالی برای بهبود مهارت های اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم است. این بازی ها، به خصوص زمانی که با والدین انجام می شود، نتایج بسیار بهتری می دهد. در این بازی ها می توانید از ابزارهایی مانند تخته وایت برد، تخته سیاه یا تخته نقاشی کودکان برای کار با کودک خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید به کودک خود نحوه نوبت گرفتن، اشکال هندسی، اعداد و غیره را آموزش دهید. روی تخته مورد علاقه اش چنین روشی در قالب بازی با کودک می تواند او را سرگرم کند، در آموزش موضوعات مختلف به او کمک کند و در عین حال مهارت های اجتماعی، ذهنی، شنیداری و گفتاری او را بهبود بخشد.

برخی از بازی های فکری نیز گزینه های مناسبی برای هدیه کودکان اوتیسم محسوب می شوند، برای مشاهده انواع بازی های رومیزی و رومیزی کلیک کنید: بازی فکری کودکان

نتیجه

در این مقاله تعدادی از بهترین هدایای مناسب برای کودکان اوتیسم را بررسی کرده ایم و گفته ایم که کدام اسباب بازی برای این کودکان مناسب است و به تقویت مهارت های مختلف آنها کمک می کند. حتما با ویژگی های رفتاری و شخصیتی کودکان اوتیسم بیشتر آشنا شوید، اگر شما هم تجربیات و یا پیشنهادهای دیگری در مورد هدیه برای کودکان اوتیسم دارید، با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.